AEA CLINIC
EN TR

Teşhisten Kaçmak ve Sakıncaları

0 Yorum

Gündelik hayatın içinde bedeninizde birtakım anormallikler fark edebilirsiniz. Bütün insanlar belirli zamanlarda fiziksel şikayetler yaşar. Fakat bunun sebepleri ancak bir hekim tarafından saptanır. Maalesef insanlar kendi şikayetlerine dair kendileri birtakım tahminler yürütürler. İnsan beyni belirsiz bir tablo yerine herhangi bir ihtimali seçmeye yönelik işler. Kısa bir zaman için bu yaklaşım işlevsel olsa da burada yapılması gereken yakın bir zaman içinde bir hekime başvurmak ve fiziksel durumunuz ile ilgili gerçeği öğrenmektir. Kendi yürüttüğünüz tahminler ile durumu idare etmeye çalışmak ya da kontrol altına almaya çalışmak bilinçli bir yaklaşım değildir. Bu sizi ihtiyacınız olan tıbbi yardımdan uzak tutar. Unutmamak gerekiyor ki tez zamanda kontrol altına alınan hastalıklar için çoğu zaman korkulacak bir şey yoktur. Kendinizi tahminler ve kuruntular ile yıpratmak yerine, bir uzmanı ziyaret etmeyi seçmelisiniz. Böylece belirsizliğin oluşturduğu tahribattan kurtulur ve yapılması gerekene yönelirsiniz. Hastalanmak hayatın içinden ve elimizde olmayan bir şey, ancak onu kontrol altına almak ve süreci yönetmek kendi elimizde olan bir şey.

 

İnsanların fiziksel bir şikâyet ile karşılaştıkları zaman neden hekim görmek yerine kendilerini başka şeyler ile oyaladıklarına dair Dünya Kanser Kontrol Örgütü (Union for International Cancer Control, UICC), 4 Şubat 2019 Dünya Kanser Günü’nde önemli noktalara değindi. Bunların neler olduklarına gelin beraber bakalım.

 

Yaş Faktörü. Çocuklar gelişimsel olarak fiziksel bir şikâyeti saptamak ve bunu bakım verenlere iletmek konusunda gerekli kabiliyetlere sahip değildirler. Burada ebeveynlerin, çocukların fiziksel şikayetlerine karşı özenli olmaları gerektiğini fark ediyoruz. Bu evham yapmak ya da çocuğa hastalık atfetmek demek değildir. Kendi tahminlerinizi çocukların yanında sesli bir şekilde dile getirmemek önemli. Eğer uzun zamana yayılan bir şikâyet ile karşı karşıyaysanız çocuğu, nazik ve sakin bir tavır ile bir hekim ile buluşturun.

 

Toplumsal Cinsiyet. Erkekler yaşadıkları fiziksel şikayetleri dile getirmeyi çoğu zaman erkekliğin doğasına uygun bulmuyorlar. Bu yaklaşım, özellikle ataerkil toplumlarda erkeklerin ihtiyaçları olan tıbbi yardımları ikinci plana atmalarına sebep oluyor. Bir hekime vaktinde danışmak yerine çoğu zaman fiziksel şikayetleri ile kendi başlarına uğraşıyorlar. Ancak hangi cinsiyetin insanı olursanız olun bir hastalık ile yardım almadan mücadele etmeye çalışmak irade değil, ihmalkarlık olarak ele alınıyor.

 

Kaygı ve Anksiyete. Fiziksel bir şikâyet ile burun buruna gelen kişi, kaygısını kontrol edemediği zaman mevcut durumu felaketleştirmeye yatkın oluyor. Bu da onu gereken süreçten alıkoyuyor ve şikayetleri ile baş başa kalıyor. Yüzleşildiği zaman çözülebilecek problemler, kendi başına büyümeye bırakılıyor. 2018 yılında yayınlanan bir rapor, her dört kişiden birinin potansiyel kanser semptomunu keşfettikten sonra tıbbi yardımdan kaçındığını ortaya koydu. Ancak hekimler hep şunu söylüyor: Korkulması gereken kanser değil, onu tez zamanda fark edip tedaviye başlamamak.

 

Alternatif Tıp Yöntemlerine Duyulan Optimist İnanç: Bu yöntemlere olması gerekenden fazla güvenmek olumsuz bir tablo oluşturuyor. Çünkü hastalar şikayetlerini alternatif tıp yöntemleri ile yatıştırmaya ya da yok etmeye çalışırken, gerçekten ihtiyaç duydukları tıbbi yardımdan uzak kalıyor. Gerekli olan tedavi doğru zamanda başlamadığı için hastalık ilerliyor, büyüyor.

 

References

https://ascopost.com/News/59711

0 Yorum

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yaz

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)

Sizi Arayalım

Bizimle iletişime geçmek için; ad soyad ve telefon numaranızı bırakın, müşteri temsilcimiz sizi arasın.
Whatsapp Bilgi Hattı
WhatsApp