AEA CLINIC
EN TR

Çevresel ve Kimyasal Faktörler

0 Yorum

Tüm kanserlerin %15-20'sinden sorumludur. Birçok kimyasal madde gerek direk olarak gerek çevresel kirlilik üzerinden kansere neden olabilmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesi için önem arz eden aflatoksin ve nitrozaminlerden bahsetmek gerekir.

Aflatoksin: Tahıl, buğday, arpa, mısır, fındık gibi ürünlerin rutubetli ve nemli ortamlarda saklanması sonucu oluşan kanserojen bir maddedir. Özellikle karaciğer kanserlerinde önemli bir risk faktörüdür. O nedenle saklanması gereken ürünlerin mutlaka çok havadar ve sağlıklı koşullarda saklanması gerekir. Rutubetli ve havasız ortamlardan sakınılmalıdır.

Nitrozaminler: Doğu Karadeniz Bölgesi’nde en sık görülen kanserlerden biri de mide kanseridir. Mide kanserleri için önemli risk faktörlerinden biri nitrozaminlerdir. Muhafaza ve olgunlaştırma amacı ile nitrat katılan et, balık, peynir, süt tozu gibi maddelerde bakteri ve sıcaklık etkisi ile oluşan kimyasal reaksiyonlar sonucu nitrozaminler
oluşur. Nitrozaminler midede asidik koşullarda amin bileşikleriyle birleşerek önemli bir kanserojen madde haline dönüşür. Et, balık, peynir, diğer süt ürünleri gibi maddelerin sağlıklı
koşullarda saklanması özellikle sıcak ve nemli ortamlarda saklanmamaları gerekir.

Asbest: Yalıtım, izolasyon, fren balata sanayi gibi birçok sanayi kolunda kullanılmaktadır. Ayrıca Anadolu’da Urfa, Nevşehir, Kırşehir civarında badana olarak kullanılan önemli bir kanserojendir. Solunum yolu ile alınır. Malin Plevral Mezotelyoma gibi çok tehlikeli akciğer kanserine neden olur.

0 Yorum

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yaz

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)

Sizi Arayalım

Bizimle iletişime geçmek için; ad soyad ve telefon numaranızı bırakın, müşteri temsilcimiz sizi arasın.
Whatsapp Bilgi Hattı
WhatsApp