AEA CLINIC
EN TR

Kanserli Hastalarda Ruhsal Tepki Aşamaları

0 Yorum

1. İnkar: İlk tepki "Hayır, olamaz, bu doğru değil" Kanser tanısı önceside ya da daha sıklıkla, tanı sırasında ortaya çıkan ilk tepkidir. Hastada şaşkınlık, inanamama durumu gözlenir. Tepkinin temelinde, kanser gibi ciddi kaygı ve korku veren, gelecek ve yaşam hakkında tehdit oluşturan yeni duruma karşı uyum sağlamak için, zaman kazanma amacı vardır. İnkar genellikle geçicidir ancak, bazı hastalarda uzun sürebilir. Bu evredeki hastada uygun hekim tutumu hastaya saygı duymak, inkara gerektiği kadar izin vermek ve sabırlı olmaktır. Eğer uyum bozukluğu saptanırsa, liyezon-psikiyatri konsültasyonu gereklidir.

2. Öfke: "Neden ben? Bunu hak etmek için ne suç işledim?" İnkar aşamasının ardından, hastalık durumunun anlaşılmasından sonra görülür. Bu evre aile, tedavi ekibi ve hekim için güçlükler taşır; bazen ilişkilere zarar verebilir. Bu aşamada uygun hekim tutumu öfkenin bir tepki olduğunu bilmek, hastanın öfkesini kişisel olarak algılamamak, savunmaya geçmemek, hoşgörülü olmak, hastanın öfkesini açığa vurmasına olanak vermek ve dışlamamak olmalıdır.

3. Pazarlık: "Anlaşma ve rica ile belki durum düzelir" Bu evrede hasta tedavi olmaktadır ve yan etkilerle baş etme çabası içinde olduğu gözlenebilir. Bu sırada kaygı, yan etkiler sonucunda günlük etkinliklerde sınırlanma ve başkalarına bağımlı olmak gibi zorluklar yaşanabilir. Bu aşamada uygun hekim tutumu, tedavi ve yan etkiler hakkında hastayı bilgilendirmek ve destek tedavilerini uygulamak olmalıdır.

4. Depresyon: Bu aşamada yoğun bir kaygı duygusu egemendir. Kanser ve tedavisine ilişkin gerçekler, hastada depresif duygu durumuna neden olabilir. Bu evrede uygun hekim tutumu gerçek dışı suçluluk ve utanç duygusunu yok etmek, yası yaşamasına izin vermek ve paylaşmak olmalıdır. Eğer majör depresyon varsa, liyezon-psikiyatri konsültasyonu gereklidir.

5. Kabullenme: Eğer ulaşılabilirse, hastalar için tanımlanmış son aşamadır. Terminal dönemde ölüme yaklaşan hastanın bazen bu sonu, kabullenerek beklemesi izlenebilir.

 

0 Yorum

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yaz

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)

Sizi Arayalım

Bizimle iletişime geçmek için; ad soyad ve telefon numaranızı bırakın, müşteri temsilcimiz sizi arasın.
Whatsapp Bilgi Hattı
WhatsApp